Klinik Zade

Randevu Hattı

02166062777

Bize Yazın

info@klinikzade.com

Estetik Dolgu

Estetik Dolgu

Estetik dolgu (bonding uygulaması); sararmış, çürümeye başlamış, yıpranmış, yarı kırılmış dişlerin tamir edilmesinde dişin rengi tonu, boyu, şekli değişilebilmesi ve dişin onarılması için yapılan estetik işlemlerdir. Estetik dolgu uygulamaları, diş minesinde en az madde kaybı olduğundan sıkça tercih ediliyor.

 

Estetik dolgu (Bonding) ağrılı mıdır?

Estetik dolgu genellikle lokal anestezi uygulanarak yapılır. Bazı durumlarda (dişlerde minimal düzeyde kesim, düzeltme yapılması vb.) ise lokal anestezi uygulamasına gerek yoktur. Birkaç dişe uygulanabilen bonding uygulaması, direkt yöntem ile hasta ağzında tek seansla bitirilir. Birçok dişe uygulanması halinde ise hastanın dişinin ağız içi duruşuna dizilimine bağlı olarak bir ya da iki seans olarak da gerçekleşebilir. Estetik dolguyu, ağrılı veya acılı bir işlem olarak adlandırmak doğru değildir.

 

Estetik dolgu (Bonding) nasıl yapılır?

Ağız içinde ve dişlerde, bir altın oran kuralı bulunur. Altın oran kuralına göre, dişlerin gülümseme hattında, önden bakıldığında estetik olarak doğal olabilmesi için belli oranlarda görülmesi şarttır. Estetik dolgularda da bu oranlar göz önünde bulundurularak önce dişler üzerinde minimal işlemlerle pürüzlü alanlar düzeltiliyor. Ardından bu alanlara şekil verilmesi kolay olan kompozit materyaliyle restorasyonlar yapılıyor.

 

Estetik dolgu (Bonding) kullanım süresi nedir?

Estetik dolgunun kullanım süresi, işlemde kullanılan kompozit materyalinin kalitesine, diş hekimin el yeteneğine ve hastanın ağız hijyenine göre değişiklik gösterebilir. Genellikle estetik dolgu kullanım ömrünü, beş yıl içerisinde tamamlar.

Yorumlar (0)

Whatsapp
Tıkla Ara!