Klinik Zade

Randevu Hattı

02166062777

Bize Yazın

info@klinikzade.com

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum diş kaplama, yeni nesil bir diş kaplama tekniğidir. Dişlerin daha estetik, gerçeğe daha yakın ve daha hoş görünümlü kaplama görüntüleri elde etmek amacıyla farklı yöntemler geliştirilerek bunun için çeşitli malzemelerin kullanılmıştır. Yapılan tüm çalışmaların ardından ise bu malzemeler arasından zirkonyum öne çıkmıştır.

 

Zirkonyum dişler, geçmişte en doğal diş kaplama yöntemi olarak kullanılan metal destekli porselen dişlere oranla bile daha doğal bir görünüm sağlar. Çoğunlukla diş yapımında kullanılan ve beyaz renkli bir maddeden oluşan zirkonyum, saf mineral halinden alınarak zirkonya seramiği adı verilen bir malzemeye dönüştürülmektedir. Zirkonyum, bu dönüşüm sağlandıktan sonra özel fırınlarda işlenerek metal desteksiz bir kaplama olarak karşımıza çıkar. İçerisinde metal barındırmayan zirkonyum kaplama, dişleri çok daha güvenilir, estetik, dişetine uyumlu ve uzun ömürlü kılar.

 

Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları

- Zirkonyum diş kaplama, şu an için sektördeki en doğal ve gerçeğe en yakın kaplama türlerinden biridir. Zirkonyum, özellikle estetik kaygılardan dolayı dişine kaplama yaptırma konusunda tereddütleri olan hastalara hitap eder ve neredeyse kaplama olduğunu belli etmeyecek kadar doğal bir görünüm kazandırır.

- Zirkonyum diş kaplama uygulaması basit bir tasarımdan oluşur ve uygulama sonrasında takılan seramik komponentler ise, hiçbir çıkma veya kayma riski taşımadığı için hastaya uzun ömürlü bir kullanım imkanı sunar.

- Diğer kaplama tekniklerinde bulunan metal birçok hastaya alerji yapmaktadır. Ancak zirkonyum, içerisinde metal bulunmadığı için metal alerjisi reaksiyonu yaratma riski de bulunmaz. Metal ve benzeri bileşenlere alerjisi olanlar, zirkonyum kaplamayı rahatlıkla tercih edebilir.

- Zirkonyum kaplamalar, güçlü ve dayanıklı oldukları için diş kaplama tedavisinde uzun vadeli başarı oranları yüksektir. Zirkonyum kaplama, yüksek dereceli baskıya dayanabilecek şekilde tasarlanması nedeniyle yüksek dirence karşı bile en ufak bir hasar göstermeden uzun yıllar kullanılabilir.

 

Zirkonyum Diş Kaplama Ağrılı Mıdır?

Hastaların zirkonyum diş kaplama ile ilgili merak ettiği konuların başında zirkonyum diş kaplamanın ağrılı olup olmadığıdır. İşlem öncesi kesim olduğu zaman hastaya lokal anestezi uygulanır, bu da hastanın işlem esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmesine engel olur. Zirkonyum diş kaplama avantajları göz önünde turtulduğunda bu uygulamayı yaptırarak elde edilen faydalar en yüksek verimliliğe ulaşmaktadır.

 

Zirkonyum Diş Kaplama Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zirkonyum diş kaplama öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar çok az ve uygulaması kolaydır. Tedavi, kısa süreceği ve çoğunlukla birkaç günlük bir süreçte tamamlanacağı için herhangi bir estetik kaygı yaşanmaz. Özellikle dişlerde ya da diş etlerinde herhangi bir tıbbi sorun bulunmuyorsa tedavi sürecinin 1 hafta kadar kısa bir zaman dilimi içerisinde tamamlanması bile mümkündür.

Zirkonyum kaplamanın yapıldığı gün ve o günü takip eden bir hafta boyunca aşırı soğuk ya da aşırı sıcak yiyecek ve içecek tüketmekten kaçınmalı, yapışkan ve sert gıdalar tercih edilmemelidir.

 

Yorumlar (0)

Whatsapp
Tıkla Ara!